W naszym poprzednim wpisie odkryliśmy nietypowe zwyczaje bożonarodzeniowe w Australii, Japonii, Argentynie oraz na Filipinach. Teraz czas na kolejne zakątki świata, gdzie ozdoby świąteczne często przybierają zaskakującą formę, a kolacja wigilijna, łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd kultywowane w Polsce jest zamieniane na coś zupełnie innego. Wiele z nich naprawdę zaskakuje. Dzisiaj czytelników bloga Vitbis przenosimy na Islandię, do chłodnej Finlandii, dalekiego Meksyku i afrykańskiej Etiopii. Gotowi na kolejną dawkę zaskakujących obrzędów?
Spis treści
Psotliwe trolle świąteczne z Islandii
Kiedy jasne światełka rozświetlą piękne bombki choinkowe zawieszone na gałązkach drzewka, a na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka, polskie maluchy z niecierpliwością oczekują Mikołaja. Na Islandii zwyczaj ten wygląda nieco inaczej. Tamtejsze dzieci zamiast uśmiechniętego jegomościa z siwą brodą ubranego w czerwony płaszcz wypatrują wizyty? podstępnych trolli. Według miejscowych wierzeń to właśnie te bajkowe stworki przynoszą świąteczne upominki. Islandzkim zwyczajem tajemniczy goście przychodzą do najmłodszych aż przez 13 nocy poprzedzających Boże Narodzeni. Grzeczni chłopcy i dziewczynki otrzymują miłe podarki wrzucane do butów ustawionych na okiennym parapecie. A co z łobuzami? Tutaj miejsce tradycyjnej polskiej rózgi zajmują gnijące ziemniaki.
Joulu, joulukuusi, joululaulu, jouluaatto, czyli Finlandia w grudniu!
Finlandia to ojczyzna św. Mikołaja. To właśnie pod kołem biegunowym w Laponii znajduje się Rovaniemi, gdzie święta trwają przez cały rok. Wioska ta przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą poczuć bajkowy klimat.
W języku fińskim Boże Narodzenie to Joulu. Ciekawostką jest, że słowo to w swojej nazwie ma wiele rzeczy kojarzących się ze świątecznym klimatem. I tak: joulukuu to grudzień, jouluaatto Wigilia, joulukuusi oznacza choinkę, joululaulu kolędy, a joululahja gwiazdkowy prezent. Wam też tak trudno to zapamiętać?
Finowie, podobnie jak Polacy, ubierają drzewka w bombki choinkowe, w Wigilię śpiewają miejscowe kolędy oraz światowe szlagiery z nieśmiertelnym ?Last Christmas? zespołu Wham! na czele i wręczają bliskim prezenty. Zupełnie inaczej wygląda tutaj jednak bożonarodzeniowe menu. Na stole króluje joulukinkku (specjalna świąteczna szynka), sałatka rosolli i zapiekanka z brukwi (lanttulaatikko). Coś słodkiego? Miejsce naszego piernika zajmują joulutorttu, czyli ciasteczka z powidłami śliwkowymi.
Pograjmy w gennę w Etiopii!
W gorącej Etiopii nie ma co liczyć na puszysty śnieg prószący za oknem czy żywą jodełkę wyciętą z pobliskiej plantacji, na której zawisną klasyczne ozdoby świąteczne. Boże Narodzenie jest tutaj obchodzone zupełnie inaczej niż w Polsce, ale w równie radosnej atmosferze. Początek świąt, które są określane jako Gena lub Lidet, przypada na 7 stycznia. Przez całą noc organizowane są procesje od kościoła do kościoła. Towarzyszy im wesoły śpiew, gra na instrumentach i taniec. Najważniejszą tradycją jest jednak gra w gennę. Co to takiego? Jest to zabawa przypominająca hokej na trawie. Biorą w niej udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Legendy głoszą, że gra ta towarzyszyła pasterzom w Betlejem.
Meksykańska piniata jako symbol zła
Dzieciątko w Meksyku jest witane od 16 do 24 grudnia ? w tych dniach są organizowane nocne procesje po ulicach miast, czyli Las Posadas. Mieszkańcy niosą figurę Jezusa i Maryi oraz świece, śpiewają kolędy i zatrzymują się, aby odczytywać fragmenty pisma świętego. Mają one odzwierciedlać wędrówkę świętej rodziny po Betlejem i jej bezowocne poszukiwanie miejsca na nocleg.
Każdej nocy podczas Las Posadas rozbija się piniaty. Mają one kształt siedmioramiennej gwiazdy wypełnionej słodyczami, która jest symbolem zła wodzącego kolorami na pokuszenie. 7 rogów odnosi się do 7 grzechów głównych, a kij do rozbijania to oznaka sprawiedliwości, która zatriumfuje nad nimi, dzięki przyjściu na świat Zbawiciela. Ostatniej nocy Meksykanie zabierają na procesję lalkę, która jest symbolem narodzonego Dzieciątka Jezus. Zgromadzeni śpiewają jej kołysanki do snu.
Klimatyczne polskie święta? Tylko dzięki ozdobom świątecznym od Vitbis!
Oryginalne światowe zwyczaje zaskakują swoją odmiennością kulturową i stanowią ciekawostkę, którą warto poznać. Jednak polskie tradycje bożonarodzeniowe mają swój niepowtarzalny urok. Chcesz wprowadzić wyjątkową atmosferę do swojego domu, aby wspólnie z bliskimi celebrować obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie? Ozdoby świąteczne Vitbis pomogą Ci pięknie przystroić drzewko i przygotować dekoracje na stół czy okna. Poznaj ręcznie robione szklane bombki z naszej kolekcji i zakochaj się w ich wyjątkowej formie oraz misterności wykonania.