Ubieranie choinki w piękne bombki, uroczysta kolacja wigilijna, łamanie się opłatkiem i wręczanie sobie prezentów w takt tradycyjnych kolęd. O północy wyprawa na pasterkę. Tak wygląda Boże Narodzenie w wielu polskich rodzinach. Czy jednak wyobrażasz sobie, że za oknem nie prószy śnieg, zamiast na spacer możecie wybrać się na plażę, a do kościoła pojedziesz na? rolkach? Zwyczaje świąteczne na świecie są zupełnie inne niż u nas. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym pokazujemy te najbardziej nietypowe. Gwarantujemy, że ten wpis naprawdę Cię zaskoczy.
Spis treści
Święta Bożego Narodzenia w upalnej Australii
Na południowej półkuli Boże Narodzenie przypada w samym środku upalnego lata. W Australii najcieplej jest bowiem od grudnia do końca lutego. To właśnie wtedy słupki rtęci na termometrach często przekraczają 30 stopni C. Mimo to, Australijczycy celebrują święta. Ozdoby świąteczne w sprzedaży pojawiają się tutaj już na początku września, a w listopadzie przystrajane są ulice i miasta.
Ważnym zwyczajem w Australii jest Christmas Lights Display, czyli oświetlanie i dekorowanie całych posesji. Przed domami można dostrzec dmuchane Mikołaje, bałwanki i renifery. Nie brakuje jednak także ozdób w kształcie krokodyli czy misiów koala otoczonych różnobarwnymi żaróweczkami. Tradycyjnie umieszcza się również świecący napis: ?Peace on earth and goodwill to all? (?Pokój na Ziemi i dobra wola dla wszystkich?).
W centrach handlowych pojawiają się Mikołaje w asyście śnieżynek i pomocników, którzy pod choinką przystrojoną pięknymi bombkami i łańcuchami wręczają dzieciom ogromne pudła z kokardami. W domach prezenty wkłada się zaś do skarpet lub poszewek na poduszki. Maluchy koniecznie muszą przygotować dla gościa ciastka i szklankę z mlekiem, aby w pierwszy dzień Bożego Narodzenia rano czekały na nich wymarzone upominki.
Od 1937 roku celebruje się ?Carols By Candlelight?, czyli ?kolędy przy świecach?. W plenerze organizowane są wtedy koncerty, które w wigilijny wieczór gromadzą ogromne tłumy.
W pierwszy dzień świąt Australijczycy organizują uroczysty lunch z indykiem, szynką i słodkim puddingiem ze śliwkami na deser. 26 grudnia to zaś dzień? zakupów. Właśnie wtedy wielkie centra handlowe rozpoczynają wyprzedaże, a Boxing Day daje okazję skorzystać z mnóstwa atrakcyjnych promocji.
Ciekawostką jest, że na tym kontynencie Boże Narodzenie jest obchodzone aż 2 razy w roku. Oprócz uroczystości grudniowych organizuje się również Christmas in July. Skąd ten pomysł? Otóż w lipcu pada tutaj śnieg, co daje bardziej wyjątkową oprawę dla świątecznych ozdób, choinek i prezentów.
Święta i fast food? W Japonii to jak najbardziej możliwe!
Wyobrażasz sobie, że w święta zamiast karpia w galarecie, pierogów z barszczykiem i piernika na Twoim talerzu lądują skrzydełka z kurczaka w pikantnej panierce? Tak jest w Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni tradycja chrześcijańska nie jest zbyt żywa, dlatego Boże Narodzenie tak naprawdę jest tutaj jedynie komercyjnym zwyczajem zapożyczonym z Zachodu. Fenomenem są świąteczne obiady w KFC. Sieć restauracji przygotowuje wtedy specjalne menu.
Świąteczne lampiony na Filipinach
Filipińczycy słyną z przyjaznego podejścia i zamiłowania do wspólnej zabawy, dlatego i Boże Narodzenie jest tutaj wyjątkowo radosne. Klasyczne bombki i lampki zamieniono na kolorowe lampiony. W San Fernando organizowany jest festiwal lampionów znany jako Ligligan Parul Sampernandu. Niegdyś były to dekoracje z papieru do origami rozświetlone płomykiem świec. Obecnie tworzone są ogromne i fantazyjne konstrukcje z różnych materiałów (mają nawet do 6 m), rozświetlone elektrycznymi żaróweczkami. Efekt jest naprawdę oszałamiający.
Radujcie się i weselcie jadąc do kościoła… na rolkach!
W Boże Narodzenie zapełniają się wenezuelskie kościoły, by celebrować przyjście na świat Dzieciątka Jezus. Wierni nie przychodzą jednak na msze pieszo, ale przyjeżdżają na rolkach. Zwyczaj ten jest tak popularny, że w Caracas rano, specjalnie z tej okazji, jest wstrzymywany ruch samochodowy.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj drugą część artykułu!
Spodobały Ci się przedstawione zwyczaje świąteczne w innych krajach, które często są tak różne od tego, co znamy i kultywujemy w naszym kręgu kulturowym? Chcesz poznać więcej zaskakujących ciekawostek i dowiedzieć się, jak Boże Narodzenie spędzają mieszkańcy najdalszych zakątków globu? Zapraszamy do lektury kolejnej części naszego artykułu. Zajrzyj na blogą producenta bombek Vitbis, poczekaj na kolejną część wpisu i dowiedz się, czym jeszcze mogą Cię zaskoczyć tradycje innych narodów.