Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonej choinki mieniącej się różnymi barwami ozdób rozświetlonych przez łańcuch lampek. Bombka ręcznie malowana stała się podstawowym elementem dekoracyjnym zawieszanym na gałązkach świątecznego drzewka. A jak było w przeszłości? Od kiedy towarzyszą nam bombki choinkowe? Przeczytaj i poznaj ich historię. Dowiedz się, kto je po raz pierwszy zaprojektował i jak zmieniały się przez kolejne lata.
Spis treści
- Bombki choinkowe, czyli jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia
- Ozdoby choinkowe w zupełnie innym wydaniu
- Zanim bombki ? jabłka i papierowe wycinanki
- Kolorowe opłatki, drewniane figurki, kandyzowane owoce
- Szklane bombki choinkowe. Od kiedy goszczą w polskich domach?
- Ręcznie malowane bombki od polskiego producenta
Bombki choinkowe, czyli jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia
Wyobrażasz sobie wigilijną kolację bez świeżego, pachnącego lasem drzewka przystrojonego bombkami, łańcuchami i lampkami? Choinka jest symbolem świąt, wprowadza magiczną atmosferę kojarzącą się z wybaczeniem, podniosłością i ciepłem domowego ogniska.
Ozdoby choinkowe w zupełnie innym wydaniu
Starannie dobrane bombki choinkowe stanowią najważniejszą ozdobę bożonarodzeniowego drzewka. Przyciągają spojrzenia wyjątkowymi kolorami i blaskiem oraz misternymi ornamentami. Tradycyjnie wykonuje się je ze szkła. Mogą być matowe lub błyszczące, jednobarwne bądź ręcznie malowane w sielskie pejzaże czy fantazyjne wzorki.
Tradycja ozdabiania choinki narodziła się w XVI wieku w Niemczech, a jej słynnym propagatorem był Marcin Luter. W czasach tych nie było jednak jeszcze bombek z dmuchanego szkła, które znamy obecnie. Ludzie wykorzystywali wtedy rzeczy, do których mieli na co dzień dostęp.
Zanim bombki ? jabłka i papierowe wycinanki
Początkowo na gałązkach iglaków zawieszano przede wszystkim jedzenie. Cukierki, wypiekane w domu pierniczki i inne ciastka sąsiadowały z orzechami oraz owocami. Bardzo popularne były jabłka. Z jednej strony ich czerwony odcień pięknie harmonizował z zielenią, a z drugiej były one uznane za wyjątkowy symbol. Według tradycji protestanckiej miały zapewnić zdrowie i urodę, a zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi odnosiły się do rajskiej jabłoni.
Kolejną alternatywą dla współczesnych bombek były misterne wycinanki z papieru przybierające różne kształty i kolory. Najbardziej utalentowani twórcy byli w stanie wyciąć prawdziwe dzieła sztuki, które przedstawiały całe historie.
Kolorowe opłatki, drewniane figurki, kandyzowane owoce
Zwyczaj wykorzystania dekoracji z opłatka pojawił się w Polsce na początku XIX wieku. Początkowo wieszano je u powały, a następnie na tzw. podłaźniczkach, czyli małych choinkach przytwierdzonych do sufitu (koroną w dół), aby odpędzały z domu zło. Z kolorowych opłatków wycinano aniołki, gwiazdki, a nawet perfekcyjnie odwzorowane kołyski dla Bożego Dzieciątka. Dużą popularnością cieszyły się wówczas tzw. światy, czyli kule przedstawiające glob ziemski.
W polskiej tradycji dobrze przyjęły się również drewniane figurki, które dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. w Skandynawii. Mogą one przybierać kształty gwiazdek, szyszek, Mikołaja, butów, reniferów, grzybków. Inną popularną przed laty ozdobą świąteczną, zastępującą współczesne bombki choinkowe, były kandyzowane owoce. W wielu domach nadal kultywuje się zwyczaj wkomponowywania tradycyjnych dekoracji w bardziej nowoczesne projekty drzewek.
Szklane bombki choinkowe. Od kiedy goszczą w polskich domach?
Pierwsza bombka pojawiła się dopiero w 1847 roku, kiedy to Hans Greiner, pracujący w hucie szkła w Lauscha, wymyślił, aby wyprodukować okrągłą wydmuszkę z cienkiego szkła. Jego zapiski wskazują, że wynalazek był podyktowany brakiem pieniędzy na zakup słodyczy, jabłek lub orzechów, którymi mógłby ozdobić drzewko.
Szklane bombki szybko stały się prawdziwym hitem w Niemczech, a następnie w całej Europie oraz na innych kontynentach. Do Polski trafiły w XIX wieku. Początkowo miały kształt orzechów lub jabłek i były sprowadzane z Norymbergii. Z czasem jednak pojawili się rodzimi producenci, a polskie bombki choinkowe stały się popularne na całym świecie.
Ręcznie malowane bombki od polskiego producenta
Poszukujesz pięknych ręcznie malowanych ozdób? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi kolekcjami. Vitbis to polski producent bombek choinkowych z wieloletnim doświadczeniem. Na bieżąco śledzimy trendy, a nowości łączymy z tradycyjnym wzornictwem. Polecamy dekoracje klasyczne i modernistyczne, przezroczyste, z imieniem, pejzażami oraz wiele akcesoriów świątecznych. Sprawdź i dobierz wzory dopasowane do stylu swojej choinki.