Po Świętach Bożego Narodzenia przychodzi czas na rozebranie pięknie przystrojonego drzewka. Co jednak zrobić ze zdjętymi z niego dekoracjami? Jak przechowywać ozdoby choinkowe, aby nie porysowały się, nie popękały i w idealnym stanie przetrwały do kolejnego roku, gdy będą mogły ponownie zdobić dom oraz tworzyć wyjątkowy klimat? Podpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się jak bezpiecznie składować bombki szklane i plastikowe różniące się wielością oraz kształtami.
Kiedy najpóźniej rozebrać choinkę?
Choinka pozwala cieszyć się świąteczną atmosferą także po 26 grudnia. Jak długo może ona jednak stać w domu? W polskiej tradycji przyjęło się aż 3 daty:
- 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli – jest to pierwszy termin, gdy wiele osób ściąga bombki choinkowe. Dzień Objawienia Pańskiego jest hołdem dla momentu, gdy Trzej Mędrcy ze Wschodu oddali część nowo narodzonemu dzieciątku poprzez złożenie mu darów (mirry, kadzidła i złota). Dzień ten nie kończy w kościele katolickim bożonarodzeniowego okresu, ale jest często wybierany na rozebranie żywego drzewka, z którego już zaczynają spadać uschnięte igły,
- Niedziela Chrztu Pańskiego (data ruchoma, w 2023 roku jest to 8 stycznia) – według kalendarza liturgicznego jest to oficjalny koniec okresu Bożego Narodzenia, dlatego niektórzy właśnie wtedy wynoszą drzewko. W wielu kościołach po tym święcie nadal pozostawione są jednak choinki i szopki oraz śpiewana się kolędy,
- 2 lutego, czyli Matki Bożej Gromnicznej – święto Ofiarowania Pańskiego to pamiątka ofiarowania Jezusa Chrystusa w świątyni oraz oczyszczenia Maryi. W wielu polskich domach oraz kościołach to właśnie wtedy zdejmuje się ozdoby. Warto wiedzieć, że do tego dnia stoi szopka i choinka na placu św. Piotra w Rzymie.
Co zrobić z choinką po rozebraniu?
Sztuczną choinkę należy odpowiednio zabezpieczyć przed zakurzeniem i przypadkowym uszkodzeniem. Można przechowywać ją w szafie czy na strychu owiniętą folią stretch. Mniejsze drzewka warto schować w całości do plastikowego pojemnika lub tuby o średnicy co najmniej 20 cm, a większe rozłożyć na części.
Żywe drzewka, które były umieszczone w stojaku, możesz oddać podczas specjalnych zbiórek. W wielu gminach są one zbierane wraz z selektywnymi odpadami (wtedy wystarczy położyć je obok kontenera na śmieci w dniu zbiórki). Firmy przerabiają je na kompost, dlatego jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, aby nie czekać do momentu, gdy igły niemal całkowicie uschną i zaczną opadać (z zielonych powstanie więcej biomasy).
Piękne bombki choinkowe można zawieszać także na jodełce, świerku bądź sosence w donicy. Wtedy po ich rozebraniu, przenieść je do chłodnego pomieszczenia (np. piwnicy czy garażu, w których temperatura wynosi około 10 stopni C) i przechowaj do wiosny. Niezbędne jest regularne podlewanie ziemi. W marcu lub kwietniu przesadź sadzonkę do gruntu.
Na co zwrócić uwagę przy chowaniu ozdób do pudełek?
Plastikowe ozdoby choinkowe nie wymagają szczególnych środków ostrożności, ponieważ są odporne na stłuczenie. Możesz ułożyć je w tubach lub woreczkach z suwakiem, które umieścisz w większym kartonie.
Co, jednak gdy zawieszasz szklane bombki Vitbis, które są piękne i ekskluzywne, ale zarazem kruche oraz delikatne? Zadbaj, by ręcznie malowane dekoracje przypominające małe dzieła sztuki na długo zagościły w Twojej rodzinie. Mogą one stać się nawet pamiątkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Gdy kupiłeś pojedyncze produkty bez oryginalnego opakowania, poszukaj pudełka, w którym je ułożysz. Możesz wykorzystać kartony po butach. Ich dno starannie wyłóż watą. Sprawdzi się również folia bąbelkowa oraz papierowe ręczniki czy pomięte gazety. Następnie ułóż bombki, rozdziel je za pomocą tekturowych przekładek i obłóż dodatkowo każdą sztukę miękką watą (dzięki temu nie będą one obijały się o siebie). W sprzedaży dostępne są również specjalne pudełka przeznaczone do przechowywania delikatnych ozdób świątecznych, które posiadają gotowe zabezpieczenia.
Chcesz poznać DIY sposoby na przechowywanie ozdób? Przeczytaj drugą część naszego artykułu!
Lubisz własnoręcznie przygotowywać różne przydatne drobiazgi? Masz odrobinę artystycznego talentu i często eksperymentujesz z tworzeniem? Wcale nie musisz kupować gotowych pudełek na ozdoby choinkowe. W następnym wpisie na blogu Vitbis przedstawimy sposoby DIY na przechowywanie bombek oraz lampek LED. Znajdziesz w nim inspiracje i gotowe instrukcje, które staną się znakomitą podpowiedzią do własnych eksperymentów. Zapraszamy do lektury już wkrótce!