Bez nich nie sposób wyobrazić sobie świąt-to nimi dekorujesz choinkę, stanowią też kluczowy element wszelkich stroików i ozdób tematycznych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają szklane bombki świąteczne? Jaką drogę przebywają, aby zachwycić swoim ostatecznym kształtem? Dowiedz się, w jaki sposób się je wytwarza w profesjonalnym zakładzie specjalizującym się w ich produkcji!
Bombki choinkowe ze szkła – produkcja krok po kroku
Abyś mógł cieszyć się piękną, wielobarwną bombką na swojej choince, musi rozpocząć się skomplikowany proces produkcyjny, w który zaangażowanych jest wiele osób. Wszystko zaczyna się od szkła-to właśnie z niego tworzy się najpiękniejsze wyroby, zachwycające lekkością i subtelnością estetyczną. Cała procedura odbywa się w poszczególnych działach, zatrudniających wykwalifikowanych pracowników.
Dział dmuchalni
To hala z palnikami gazowymi, nad którymi rozgrzewa się szkło do temperatury 650°C. Wtedy staje się ono niezwykle plastyczne, co pozwala uformować z niego dowolne kształty. Mogą to być klasyczne, okrągłe bańki, szpice choinkowe lub inne wyroby wykonywane przy użyciu specjalnych form. Dmuchanie wymaga wytrwałości i wytrzymałości fizycznej oraz wyczucia, aby precyzyjnie operować powietrzem. Pracowników wspierają też maszyny pneumatyczne. W rezultacie z dmuchalni wychodzą przezroczyste bombki z bardzo cienkiego szkła-trafiają one do kolejnego działu.
Dział lakierni
Tutaj do szklanych wyrobów wstrzykiwany jest azotan srebra, dlatego to miejsce nazywa się także srebrzalnią. Do nadmuchanych baniek wlewa się płyn – to on odpowiada za efekt lustra i niepowtarzalnego błyszczenia bombek. Srebrzenie od wewnątrz ma swój cel – dzięki niemu dekoracja zewnętrzna zyskuje tło, a na surowym szkle lakier ma lepszą przyczepność i nie ulega łuszczeniu. Bombki zanurza się w farbie, aby uzyskały pożądany kolor. Nie może być jej za mało, ponieważ wtedy nie pokryje całej powierzchni. Nadmiar z kolei spowoduje powstanie zacieków. Całość umieszcza się w tunelu, gdzie odbywa się suszenie w temperaturze od 40 do 80°C.
Dział dekoratorni
W tym dziale – na bazie starannie opracowywanych szablonów-tworzone są ozdobne wzory. Wykonuje się je ręcznie, malując pędzelkiem oraz wykorzystując klej do umieszczania na ich powierzchni brokatu i innych elementów dekoracyjnych. Co ciekawe, na indywidualne zamówienie można otrzymać świąteczne bombki choinkowe z logo firmy lub sloganem reklamowym.
Dział pakowni
To ostatnie miejsce, do jakiego trafiają gotowe wyroby. Bombki szklane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu, aby nie uległy stłuczeniu. W tym celu stosuje się bibułki, w które owijany jest każdy produkt oraz tekturowe pudełka z przegródkami. Rodzaj opakowań, ich styl i wzornictwo są uzależnione od tego, do jakiego odbiorcy mają trafić świąteczne ozdoby.
Technologia produkcji bombek choinkowych
Rozwój technologii można zauważyć również w kontekście produkcji choinkowych bombek. Choć procedura dmuchania, srebrzenia i dekorowania nie zmienia się na przestrzeni lat, ewolucji ulegają wykorzystywane maszyny. Kluczem wdrażanych modyfikacji jest przede wszystkim:
- poprawa komfortu pracy-ma znaczenie zwłaszcza na Dziale Dmuchalni, gdzie panuje wysoka temperatura oraz wymagana jest niezwykła odporność fizyczna,
- zwiększenie wydajności-w tym celu opracowano maszynę nadmuchującą bańki metodą pneumatyczną. To sposób na przyspieszenie produkcji, podniesienie liczby wytwarzanych produktów oraz zagwarantowanie ich powtarzalności, tak istotnej w przypadku całych kolekcji bombekświątecznych,
- podniesienie jakości wyrobów ze szkła-współcześnie są one bardziej wytrzymałe i odporne na stłuczenia.
Wybierz szklane bombki choinkowe na Święta!
Szukasz stylowych, ręcznie malowanych ozdób choinkowych? Zależy Ci na najwyższej jakości i niebanalnym designie? Zajrzyj na Vitbis.com. Jako producent wytwarzający szklane bombki prezentujemy tam swoją ofertę. To modne i designerskie produkty, które doskonale sprawdzą się w roli upominku i udekorują Twoje wnętrza w tym wyjątkowym, świątecznym okresie.