Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie bez nich świątecznego drzewka będącego symbolem Bożego Narodzenia i wnoszącego do domu wyjątkową atmosferę. Bombki na choinkę zaskakują bogactwem kolorów, wzorów, wykończeń i rozmiarów. Obok klasycznych kul, pojawiają się również wersje owalne oraz figurki o najbardziej fantazyjnych kształtach. A jak było w przeszłości? Skąd w ogóle wzięły się bombki, które znamy? Dzisiaj na naszym blogu postanowiliśmy przedstawić ich historię. Zapraszamy do pasjonującej podróży w czasie.
Czym przystrajano choinki kiedyś?
Słowianie przed wiekami celebrowali tzw. Gody, które przypadały w czasie zimowego przesilenia, gdy zaczynało ubywać nocy i przybywać dnia. Ludzie cieszyli się z nadchodzącego światła i wierzyli, że wniesie ono do ich życia więcej radości, szczęścia oraz optymizmu. Do domów przynoszono wtedy zielone świerki, które podwieszano do sufitu. W Szczodry Wieczór (dzień poprzedzający Gody) obdarowywano najmłodszych członków rodziny jabłkami, orzechami i szczodrakami, czyli wypiekanymi w domu plackami, które miały kształt zwierząt bądź lalek. I to właśnie te dziecięce prezenty zaczęto zawieszać na gałązkach drzewka, wierząc, że staną się darem dla duchów zmarłych, które w tę wyjątkową noc odwiedzą swoich żyjących krewnych.
W Niemczech i Francji już w XV wieku w domach ustawiano choinki, które przyozdabiano darami natury. Jako bombki ozdobne wykorzystywano jabłka i inne owoce, orzechy i ciastka. Wierzono, że zapewnią urodzaj, pomyślność, dostatek, zdrowie i długowieczność. Gałązki często rozświetlano płomieniami świec, aby wskazać drogę duchom i rozproszyć nieprzyjazne mroki.
Kto jest twórcą bombek choinkowych?
Droga od owoców i domowych wypieków do szklanych ozdób, które znamy do dziś, była długa. Pierwsze bombki na choinkę powstały w 1847 roku i były dziełem Hansa Greinera ? pracownika huty szkła w niemieckim mieście Lauscha. Jak głosi legenda, nie było go stać na drogie ciastka, cukierki, jabłka, orzechy i inne wiktuały, którymi wówczas zdobiono bożonarodzeniowe drzewka. Wtedy wpadł na pomysł, aby wykonać dekoracje ze szkła w fabryce, w której pracował. Uformował z niego kule i zawiesił je na gałązkach.
Kiedy bombki pojawiły się w Polsce?
Szklane bombki szturmem podbiły świat. Już w 1848 roku choinka stanęła w angielskim zamku Windsor, a w 1858 roku trafiła do Białego Domu. Do Polski ozdoby te przywędrowały w latach 50. XIX wieku z Niemiec. Były jednak bardzo drogie, dlatego początkowo sięgała po nie głównie arystokracja. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęły powstawać pierwsze rodzime zakłady produkcyjne. To pozwoliło obniżyć ceny, dzięki czemu dekoracje stały się szerzej dostępne.
Jak wyglądała produkcja bombek kiedyś, a jak wygląda dziś?
Dlaczego bombki na choinkę błyskawicznie stały się hitem? W dużej mierze przesądziły o tym względy ekonomiczne. Wystarczyło bowiem szkło, palnik, odrobina wysiłku włożonego w wydmuchiwanie i talentu plastycznego, aby tworzyć prawdziwe arcydzieła.
Początkowo produkowano je głównie w rodzinnych manufakturach, gdzie mężczyźni dmuchali kule, a kobiety i dzieci je dekorowały. Wykorzystywano lampę naftową, by z czasem sięgnąć po palnik gazowy. W 1870 roku zakłady wprowadziły formy ceramiczne (w miejsce drewnianych), które z czasem zaczęto pokrywać pyłem grafitowym, aby uzyskiwać idealnie gładkie powierzchnie. Wraz z rozwojem techniki i nauki, zaczęto również sięgać po wyższej jakości lakiery, farby i brokaty. Obecnie coraz częściej bombki ozdobne wytwarza się nie tylko ręcznie, ale także za pomocą druku 3D.
W Vitbis stawiamy na tradycyjne metody pozwalające uzyskiwać wyjątkową jakość i kunsztowny wygląd. W dmuchalni rozgrzewamy szkło do temperatury sięgającej 650 stopni C. Gdy mieszanka zaczyna być plastyczna, nasi doświadczeni dmuchacze nadają bombkom wybrane kształty. Następnie je chłodzimy i wstrzykujemy do środka azotan srebra. Kolejnym krokiem jest lakierowanie i dekorowanie przez artystów plastyków.
Szukasz wyjątkowych bombek? Sprawdź ofertę firmy Vitbis!
Marka Vitbis nieprzerwanie już od 1953 roku produkuje szklane bombki choinkowe. Nasze ręcznie malowane projekty łączą nieprzemijające piękno klasyki z inspiracjami najnowszych trendów ze świata designu. To pozwala nam tworzyć wyjątkowe dzieła zachwycające bogactwem styli. W ofercie posiadamy szeroki wybór minimalistycznych i bogato zdobionych ozdób, które już od lat podbijają serca polskich oraz zagranicznych klientów. Poznaj naszą najnowszą kolekcję i wybierz coś dla siebie.